Embers Family Zmiana w Mój Prąd 4.0. Czy sięgniesz nawet po 31 tys. zł na magazyn energii i fotowoltaikę?

Zmiana w Mój Prąd 4.0. Czy sięgniesz nawet po 31 tys. zł na magazyn energii i fotowoltaikę?
opublikowany 16 września 2022

Szykują się zmiany w finansowaniu inwestycji fotowoltaicznych z Mój Prąd 4.0. Wzrośnie limit dotacji dla prosumentów z 4 tys. zł do 6 tys. zł do każdej instalacji oraz z 7,5 tys. zł do 16 tys. przy zakupie magazynu energii w ramach Mój Prąd 4.0. Maksymalnie będzie można sięgnąć nawet o 31 tys. zł z programu Mój Prąd od połowy grudnia 2022 roku.
  • Od 15 kwietnia br. trwa nabór na dotację na przydomową fotowoltaikę z programu Mój Prąd 4.0.
  • W ramach Mój Prąd 4.0 można uzyskać dofinansowanie w maksymalnej wysokości do 20.500 zł na fotowoltaikę oraz np. magazyny energii i ciepła.
  • Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska zapowiedziała, że już od 15 grudnia 2022 r. podniesione zostaną poziomy dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej do 6 tys. i do magazynu energii do 15 tys. zł.
  • Zmiana dofinansowania obejmie również beneficjentów 4. edycji programu Mój Prąd, którzy otrzymali już dotacje.
  • Z programu Mój Prąd 4.0 mogą jednak skorzystać tylko i wyłącznie prosumenci rozliczający prąd z fotowoltaiki w nowym systemie net-billing.


 

Jak widać 4 edycja Mój Prąd nie do końca cieszy się wśród Polaków zbyt wielką popularnością gdyż wymaga rozliczania prądu wyprodukowanego z przydomowej fotowoltaiki na nowych, niekoniecznie o wiele gorszych, ale na pewno mniej zrozumiałych i jasnych zasadach net-billing.

Do tego dochodzą planowane zmiany w kolejnych latach dotyczące zmiany rozliczania prądu z OZE w net-billing. Atrakcyjność systemu opustów oraz nie do końca zrozumiałe i przewidywalne zasady rozliczania prądu z OZE z  net-billing sprawiły, że Polacy mniej chętnie sięgają po dofinansowanie do domowej fotowoltaiki z Mój Prąd.

Według opublikowanych informacji NFOŚiGW z Mój Prąd 4.0 od momentu uruchomienia do połowy października br. złożono ponad 14,5 tys. wniosków. Jednak ok. 95% z nich dotyczyło tylko wsparcia instalacji fotowoltaicznej. 

Tylko kilkuset wnioskodawców Mój Prąd 4.0 chciało skorzystać z dofinansowania na  magazyny ciepła, energii czy do systemów zarządzania energią EMS/HEMS w październiku br.

Wszystko ma zmienić zapowiedziane przez minister środowiska i klimatu, Annę Moskwę zwiększenie poziomu dotacji na magazyny energii oraz instalacji fotowoltaicznej,

Nabór wniosków w ramach Mój Prąd Część 4.0 1) Program Mój Prąd na lata 2021 - 2023 (MP4) trwający od dnia 15.04.2022 r. został przedłużony do 31.03.2023 r.